„На моменте овај роман је аутобиографски, затим роман о роману, потраге за прототиповима претходног романа (‘Гледам звијезде преко планине’), мозаик стварних и измаштаних портрета, реконструкција стварних и фиктивних дневника и преписке, самопропитивање писца и његових ликова… Уистину покушај разговора с ликовима из збиље и уобразиље, како стоји у поднаслову. И уистину један оригиналан књижевни експеримент који собом носи мноштво изазова.
Општи и недвојбени утисак је да роман захтијева брижљивог и стрпљивог читаоца јер је плод не само даровитог портретисте ликова и карактера већ и интелектуалца широког распона интересовања: психоанализа, карактерологија, етнопсихологија дубоких филозофских увида протканих искреном побожношћу православног човекољубља. Неки његови сегменти могу комотно да стоје као засебни есеји: о усташким и потурчењачким злочинима, коријенима и облицима балканског братоубилаштва, католичком прозелитизму, америчком и уопште западњачком суноврату у ропство моћи новца, потрошачке цивилизације… […]
Нимало није било лако аутору романа Миладину Ћосовићу (у књизи је његов alter ego Мргуд Затарац) да у трагању за својим стварним и измишљеним ликовима, у поновном сусрету са њима, у трагању за смислом свог и њиховог живота, самопропитивању. Ауторови измаштани ликови скоро истовјетном терминологијом самоанализе покушавају да тај смисао докуче, да се оспоље у својим чиновима и осјећањима: љекара, медицинске сестре, саосјећању и сапатњи. Како у личној и породичној трауми напипати стазицу аутентичне креативности, уздизања до нових сазнања и увида у властити колективни удес. А писац Мргуд са брда нагомиланих година изнова да осмотри живот: младост очима старости и искуства.“ (Из Поговора Добрила Аранитовића)