„Књига се може условно поделити на неколико кохерентних целина: о југословенском оквиру етно-просторних процеса (са посебним освртом на БиХ), о Балкану и српском чиниоцу у геополитичком ‘процепу’ између НАТО-а и Русије, о узроцима, току и последицама агресије НАТО-а на СРЈ, о косовско-метохијском питању и о феномену рата у контексту страха, укључујући и конфликтност постјугословенског простора. […] Као ‘златна нит’ кроз читаву књигу проткано је разматрање каузалности етничког и геополитичког, што је без дилеме differentia specifica постјугословенског фрагмента Балкана као ‘пупка Планете’ и једна од најважнијих одредница његовог статуса ‘бурета барута’.
Винко Пандуревић се фокусирао на геополитичке аспекте етногенезе и еманципације балканских народа, посебно на конституисање тзв. синтетичких нација у време титоизма, те њихову савремену улогу у политичко-територијалном прекомпоновању Балкана. Посебно је истакао да у бившој југословенској држави није дошло до стварања Југословена као државне (политичке) нације попут Италијана или Француза, већ је процес имао дијаметрално супротан, дивергентан ток.
Пандуревић се бавио и садашњим стањем српског народа, знатним делом проистеклим из његовог страдања у 20. веку. У том смислу, аутор је оправдано критиковао српску историографију, која, оптерећена југословенством, није у правом смислу одговорила на изазове (на почетку чланка Уништавање српске државности и страдање Срба на територији бивше Југославије /КиМ/ током Другог светског рата). На сличан начин […], до детаља је анализирао парадигматске и доктринарне аспекте агресије НАТО-а на СРЈ, с једне стране, и њене шире геополитичке и безбедносне последице (називајући то ‘геополитичком деконструкцијом Балкана’ и ‘међукораком у походу на Русију’), с друге стране.
Два најделикатнија савремена геополитичка питања српског чиниоца с разлогом су нашла посебно место у текстовима проф. Пандуревића. То су Босна и Херцеговина и Косово и Метохија. У оба случаја корене садашњег стања аутор је потражио у историјско-геополитичким приликама у којима су те две политичко-територијалне јединице настале, развијале се и дошле до садашњег статуса.
Књига Етнонационализација и геополитика др Винка Пандуревића посвећена је ни близу до краја тематски ‘узораној њиви’ међузависности етничког и геополитичког на Балкану.
Аутор је на оригиналан начин, детаљним анализама и мултидисциплинарним синтезама, успешно одговорио на многа компликована питања, али истовремено и отворио нова, постављајући себи и другим истраживачима наше друштвене збиље тешке и компликоване задатке.“ (Из рецензије проф. др Миломира Степића)