Збирка ратних прича Вук у ратној причи посвећена је специјалној јединици „Вукови са Дрине“, једној од елитних јединица Војске Републике Српске, у саставу Дринског корпуса.
Збирку је сачинио други командант Јединице Милан Јоловић Легенда.
Јединицу је 25. маја 1992. основао генерал Миленко Живановић, командант Дринског корпуса, као извиђачки вод Зворничке бригаде. Наредне године, 8. маја, јединица прераста у Подрињнски одред специјалних снага (ПОСС), као маневарски батаљон Дринског корпуса. Одред је у саставу имао и оклопну чету, батерију минобацача, као и логистичку чету.
Батаљон је учествовао у већини операција Дринског корпуса. По оснивању ПОСС, одред води борбе са 2. корпусом Армије Републике Босне и Херцеговине на правцима ка Сапни и Калесији. Током лета 1993, јединица учествује у операцији Лукавац, када је ослобођено Трново, а АРБиХ одбачена са планина Бјелашнице и Игмана. Током 1994, „Вукови са Дрине” боре се против 5. корпуса АРБиХ у склопу Тактичке групе 3, у успешном контранападу ВРС у Цазинској крајини. Последњу годину, јединица је током лета провела ратујући у нападима на Сребреницу и Жепу, да би рат дочекала бранећи Мркоњић Град и Приједор у операцији Вагањ.
„Збирка ратних прича под насловом Вук у ратној причи Милана Јоловића Легенде дошла је у право време, обрисала прашину заборава са ратних догађаја и вратила нам сећања на тешке, али славне дане наше борбе за слободу, опстанак и будућност нових генерација нашега народа. Као што су мени били познати борбени квалитети Милана Јоловића, то су знали и његови потчињени, његови Вукови, као и многе старешине у Војсци Републике Српске, а то сазнање се током рата ширило и преливало преко линије фронта у редове ратних непријатеља.
Збирка ратних прича Вук у ратној причи, поред описа ратних догађаја, читаоце обогаћују и на социолошком и психолошком пољу, на пољу ратне вештине и војне доктрине, те на пољу геополитике и међународних односа. Иако је можда мало ко очекивао да ће се оваква збирка ратних прича појавити из пера Милана Јоловића Легенде, ипак успешан ратник, храбар командант са осећањем за правду, слободу и потребе других, није човек једне димензије, него има и моралну и етичку снагу, духовну моћ и способност изражаја на многим пољима, као што то ова збирка и потврђује. Збирка ратних прича потврђује мање-више познате ставове да је војни позив, позив војника, један од најтежих позива и занимања у миру, а у рату је сигурно најтежи. С обзиром на то да је рат дуго трајао, за неке и дуже од четири године, скоро сви припадници Одреда себе су сматрали професионалцем, војником – ратником, заборавивши на своје основно занимање.
Многе борбе и бојеви у којима је учествовао Одред, показали су да су припадници Одреда имали две важне одлике професионалца, а то су: карактер и компетенција (стручност и способност). Борци Одреда су свесно и предано схватали улогу бранилаца свога народа, а старешине – професионалци показали су се као прави експерти за вођење оружане борбе.
Убеђени смо да ће ова збирка прича побудити велику пажњу и интересовање читалаца јер нам ставља на увид важна, витално важна искуства, ратна искуства младих људи који су у најтежим данима рата бранили друге, али и чували и своје животе. Приче нису окренуте само прошлости, него аргументовано нуде нове животне видике.“ (Из Поговора Винка Пандуревића)