После Кучук-Kајнарџијског мира из 1774. године, којим је Русија добила право да штити хришћане у Османском царству, руско-српски односи постају непосреднији, да би почетком XIX века добили садржајнији политички и војнички карактер.
Осим одабраних факата из Првог српског устанка, аутор Секулић прати заједничке српско-руске подухвате на бојним пољима у време Српско-турског рата 1876–1877, са новим подацима о генералу Черњајеву и пуковнику Рајевском.
Посебно су бројни факти који документују руску војничку помоћ у Првом светском рату и допринос руског цара Николаја II Романова. У одговору на депешу регента Александра Карађорђевића у јулу 1914, император Николај II је истакао: „Док има и најмање наде да се избегне крвопролиће сви моји напори тежиће том циљу. Ако, пак, не успемо и поред најискреније наше жеље, нека Ваше Височанство буде уверено да ни у том случају Русија неће напустити Србију“.
Аутор је у књизи заступио опширну фактографију о руским лекарима и њиховом пожртвованом раду у српским ратним болницама.
Аутор је с нарочитом пажњом изложио чињенице о руским добровољцима у српским одбрамбеним ратовима 1991–1999, навео имена погинулих и указао на примере јунаштва. Руски добровољци су ратовали у јединицама Сарајевско-романијског корпуса, Дринског корпуса и Херцеговачког корпуса Војске Републике Српске.
У уводној напомени аутор посебно истиче да је ова „монографија минијатурни архив за читаоце, са много докумената у којима се чувају подаци пре свега о војничким пријатељствима Руса и Срба за протеклих 215 година“.