Књига има два текстуална дела, од којих је први посвећен озбиљним причама, а други шаљивим причама и досеткама. Трећи део посвећен је Кокољовом сликарском опусу. Књига је важан прилог чувању традиције, историје и духа времена Билеће и Херцеговине.
Како каже приређивач Митар Кокољ:
„Ова књига је дуг приређивача Брану Кокољу, за оно што је он сматрао да је његов дуг према Билећи, Кокољима, Стијачићима и осталим Билећанима. Ова два спојена дуга – завјета, значе реално отргнуће од заборава и славне прошлости. Аутор ове књиге је Бранко Бране Кокољ, који је свом сину Митру оставио писани аманет, да му текстове, које је задњих година живота ревносно исписивао, среди, припреди и објави. Тај његов завјет, који је оставио 2004. године, сада се објављивањем књиге испуњава.
Овом књигом су отворене многе заборављене легенде и приче, скинута прашина заборава са збивања и људи. Ова књига записано преводи у духовни дио културног насљеђа. Она није класична историја Билеће и Херцеговине, али је сигурно велики допринос сагледавању стања духа у једном периоду историје, посебно што се о живљењу у периодима, које аутор обрађује, мало зна. Она није ни научно дјело, ни историјски роман. Она је све помало, тачније омнибус књига, уз значајно посвећивање лаганом, питком и читљивом локалном хумору. Она је то што каже њен садржај. Сигурни смо да ће као таква наћи сама себи пут до читаоца“.